Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Vlajky - použití a tvarování

Vlajky jsou vyráběny termosublimační metodou na syntetickou tkaninu Whisper.
POZOR! - na vlajky nesmí přijít laky, barvy a ředidla na bázi acetonu a syntetiky. Dojde k poškození – rozpuštění barvy a tím ke zničení výrobku!!

Vlajky jsou vytištěny tak, aby jejich vzhled a poměr rozměrů odpovídaly historickým skutečnostem, protože u všech admiralit existovaly předpisy o velikosti vlajek a bannerů. Většinu času velikost vlajek se vztahovala k velikosti lodi, obzvláště k jeho šířce.
Hlavní vlajka v plné velikosti měla obvykle stejnou délku jako šířka lodi. Tyto vlajky byly použity v oficiální situaci, bitvě a podobně. Pak byla další hlavní vlajka, která měla velikost 1/2 nebo 1/3 ….. hlavní vlajky. Tyto vlajky byly použity v další běžné situaci. Byly stanoveny předpisy, kdy použít vlajku dané velikosti.
Rovněž je velikost vlajek v prodávaných setech přizpůsobena velikosti dílů lodi z dané stavebnice. To platí hlavně pro vlajkové žerdi na vrcholu stožárů. Pak mám na vlajkách béžový pás imitující kus tkaniny ve kterém byly uchyceny vlajky k vlajkovému lanu nebo vlajkové žerdi.

Vlajky před použitím vyžehlete přes vlhkou tkaninu nebo lépe přes potravinářský pečící papír nízkou teplotou. Opět dlouhodobé působení vysoké teploty poškodí samotnou tkaninu a výtisk vlajky.
Vlajky jsou vytištěny dvěma způsoby starší verze jednostranně s nutností slepit obě poloviny dohromady s postupem viz. níže a novější verze s oboustranným potiskem.

 

Návod pro vlajky s oboustranným potiskem:
Po několika pokusech, jak zpevnit tkaninu před vystřižením, aby se netřepila a poté se dala vytvarovat jsem došel k velmi jednoduché metodě. Vlajky nastříkáme obyčejným lakem na vlasy nebo napustíme tekutý škrobem na prádlo tak, aby tkanina byla prosycená.
 

Po zaschnutí vlajky vystřihneme. U praporců a některých vlajek, kde potisk spodní strany přesahuje čelní stranu se řídíme čelní stranou. 

Po vystřižení vlajku lehce navlhčíme vodou, dáme ji potřebný tvar zvlnění ve větru tak, že ji zatížíme mezi oblé předměty a necháme zaschnout. 

Postup můžeme opakovat, dokud nejsme s tvarem vlajek spokojeni.

 

Vlajky pak připevníme k vlajkovému lanu nebo vlajkové žerdi.

Přeji spokojenost s výsledkem, ať vlajky krásně zdobí váš model!