Návody
Na této stránce najdete návody na použití produktů k lodím, které nabízím. Návody si můžete stáhnout ve formě PDF souboru nebo prohlédnout zde na webu v jednotlivých sekcích. Věřím, že Vám pomohou s postavením krásného a hlavně historicky věrného modelu.
Pokud byste měli zájem o další rady nebo návody, jak při stavbě modelů historických plachetnic postupovat, mohu doporučuji si vyhledat kvalitní odbornoou literaturu. Pro začátečníky třeba Rigging period ship models. Literaturu a plány nevyšší kvality najdete na Francouzském ANCRE, nebo i na Historic Naval Ship Association - HNSA v sekci Manual and Dokuments, kde je literatura v elektronické podobě.
Návody k použití:
Pro dlouhé děla
Schéma montáže lafety anglického nebo kontinentálního typu pod návodem.
Doporučuji tyto kroky:
- nejprve vyhlaďte povrch destičky s díly lafety na jemném brusném papíru
- všechny části odřízněte skalpelem
- vyhlaďte hrany jednotlivých dílů na brusném papíru
- vyvrtejte otvory v zadní části lafety pro uchycení oček zadních kladkostrojů pro ovládání děla:
A) anglický typ lafety - ve středu zadní části lafety pro jedno očko
B) kontinentální typ lafety - na zadním okraji lafety z vrchu pro dvě očka
- slepte lafety dohromady bez pojezdových kol a spodního klínu. Na dřevo doporučuji disperzní lepidlo
- nalakujte lakem nebo natřete červenou barvou
- přilepte očka pro zavěšení kladkostrojů pro ovládání dělové lafety. Doporučuji očka o průměru 1,5mm, kód PE-LO1,5 / B
- opatrně nasaďte kola na osy a pomalu otáčejte. Tím se kola natlačí na osy. Kola nasazujte na osy z té strany, kde je otvor po řezání laserem větší. Nakonec kola přilepte. U velkých lafet je v ose kola otvor o průměru 0,5mm pro zajišťovací klín kola.
- zbroušením nastavte výšku spodního klínu pod střed lafety tak, aby lafeta přesně seděla na palubě. Klín přilepte. Tento klín tam dávat nemusíte. Je udělán tak, že po přilepení lafety k palubě není vidět, ale výrazně se tímto způsobem zvýší plocha, kterou je lafeta přilepená na palubu lodi.
- lafetu můžete k palubě rovněž zajistit hřebíčkem, k tomu je ve středu lafety vyvrtán otvor, který není pod dělovou hlavní vidět.
- nasaďte dělovou hlaveň a zajistěte ji. Nakonec pod zadní část dělové hlavně vložte a přilepte klín pro nastavení elevace dělové hlavně.
Pro karonády
Schéma montáže lafety karonády pod návodem.
Doporučuji tyto kroky:
- Nejprve vyhlaďte povrch destičky s díly lafety na jemném brusném papíru
- všechny části odřízněte skalpelem
- po vyřezání je potřeba na brusném papíru vyhladit hrany jednotlivých dílů
- vyhlaďte hrany jednotlivých dílů na brusném papíru
- slepte lafety dohromady bez podvozkových kol a spodního klínu. Na dřevo doporučuji disperzní lepidlo
- nalakujte lakem nebo natřete červenou barvou
- přilepte očka pro zavěšení kladkostrojů pro ovládání dělové lafety. Doporučuji očka o průměru 1,5mm, kód PE-LO1,5 / B
- Připevněte kola nebo imitace kol k lafetě
V případě celých kol:
U lafet typu A - pomocí hřebíků, které musí být nejprve zkráceny na požadovanou délku, aby v zadní části lafety nevyčuhovaly ze středového otvoru ven
U lafet typu B - pouze kol do výřezu na kola v zadní části lafety
V případě imitace koleček ve spodní části lafety:
K tomu slouží malé obloučky - imitace kola v úchytu, které přilepíte ze spodní části lafety v místě, kam příslušná kola patří.
- zbroušením nastavte výšku spodního klínu pod střed lafety tak, aby lafeta přesně seděla na
Ornamenty a označení lodí Cutty Sark a Thermopylae jsou zhotoveny podle originálních plánů.
Fotolept nejprve důkladně odmastěte a poté nastříkejte jemnou vrstvou zlaté barvy tak, aby jste nezanesli leptané ornamenty. Poté je nutno vybarvit modrou barvou příslušné pole a matnou černou úchyty, které drží písmena nápisů na svém místě.
Oddělte skalpelem jednotlivé ornamenty a vyzkoušejte si, jak pasují na modelu. V balení máte přenášecí fólii. Ustřihněte si z ní potřebnou část. Přenášecí fólii sejměte z nosného papíru, na něj položte lepený díl horní stranou dolů a naneste lepidlo – doporučuji Gelové sekundové lepidlo. Poté zvedněte lepený díl opět horní stranou umístěte na lepivou část přenášecí fólie. A za pomocí ní, tím že je průhledná snadněji umístíte a přilepte lepený díl na model.
Toto proveďte se všemi díly fotoleptu. Umístění jednotlivých částí je vidět níže na schématu.
Přeji vám krásný model.
CNC vyráběné kladky mají z jedné strany malou stopku, která zůstává po odfrézování a nejde běžným finálním broušením v bubnu odstranit. Ruční ubroušení stopky tisíců kladek není v mých silách. Stopku lehce odbrousíte před uvazováním. Nebo můžete při uvazování kladku otočit tak, že stopka je na straně pod uzlíkem, kde se ztratí.
Kladky jsou vyráběny z dubového dřeva a je možno je mořit na libovolný odstín. K moření doporučuji lihové mořidlo. Kladky do něj ponoříme na 10–20 minut pak necháme okapat a nakonec uschnout na nesavém povrchu aby v místě styku z podložkou nevzniknul světlejší flek.
Lano na uvázání kladky musí být minimálně stejné tloušťky, jako lano, které bude vedené kladkou. Lano přilepíte sekundovým lepidlem. Na toto lepení je možno použít tzv. "pružné sekundové lepidlo", u něhož spoj i po zaschnutí zůstává pružný. Kladku si chyťte do upevněné pinzety (viz obr. č. 1) a přilepte lano nejprve z jednoho boku a po jeho zaschnutí k druhému boku. Při lepení buďto natřete boky kladek, nebo lano. Je třeba dbát na to, aby lano nebylo ztvrdlé lepidlem mimo kladku, aby se na něm daly dělat jednak uzly a aby kladka uvázaná na lanu na lodi přirozeně visela. Také je třeba dát si pozor, aby lano bylo kolem kladky přilepeno středem. Zvláště u velkých kladek je křivě nalepené lano kolem kladky více vidět. Je nutno říct, že i polepení sekundovým lepidlem je někdy ve výsledku vidět, nicméně to se dá odstranit přelakováním kladky, nejlépe matným lakem. Na nanášení vteřinového lepidla je dle mého názoru nejlepší použít vidličku z jehly. Lepené lano doporučuji lehce navlhčit. Vlhčí lano při styku se sekundovým lepidlem totiž rychleji zasychá.
Další postup se odvíjí od velikosti a šíři kladky. U malých kladek (velikosti 2-4 mm), 1 nebo 2 děrová, se uváže uzlík hned za kladkou. Viz foto.
Je-li kladka široká, nechají se lana obepínající kladku pěkně vedle sebe. Pak cca 2-4 mm od kladky, podle šíře kladky, svážete obě lana tenčí nití dohromady a hned uzlík zalepíte sekundovým lepidlem a jeden konec odstřihnete. Druhý konec obtočíte kolem lan směrem ke kladce až těsně k ní. Vznikne takové zpevnění úvazu. Schéma realizace a příklady úvazů viz obrázky.
Vlajky jsou vyráběny termosublimační metodou na syntetickou tkaninu Whisper.
POZOR! - na vlajky nesmí přijít laky, barvy a ředidla na bázi acetonu a syntetiky. Dojde k poškození – rozpuštění barvy a tím ke zničení výrobku!!
Vlajky jsou vytištěny tak, aby jejich vzhled a poměr rozměrů odpovídaly historickým skutečnostem, protože u všech admiralit existovaly předpisy o velikosti vlajek a bannerů. Většinu času velikost vlajek se vztahovala k velikosti lodi, obzvláště k jeho šířce.
Hlavní vlajka v plné velikosti měla obvykle stejnou délku jako šířka lodi. Tyto vlajky byly použity v oficiální situaci, bitvě a podobně. Pak byla další hlavní vlajka, která měla velikost 1/2 nebo 1/3 ….. hlavní vlajky. Tyto vlajky byly použity v další běžné situaci. Byly stanoveny předpisy, kdy použít vlajku dané velikosti.
Rovněž je velikost vlajek v prodávaných setech přizpůsobena velikosti dílů lodi z dané stavebnice. To platí hlavně pro vlajkové žerdi na vrcholu stožárů. Pak mám na vlajkách béžový pás imitující kus tkaniny ve kterém byly uchyceny vlajky k vlajkovému lanu nebo vlajkové žerdi.
Vlajky před použitím vyžehlete přes vlhkou tkaninu nebo lépe přes potravinářský pečící papír nízkou teplotou. Opět dlouhodobé působení vysoké teploty poškodí samotnou tkaninu a výtisk vlajky.
Vlajky jsou vytištěny dvěma způsoby starší verze jednostranně s nutností slepit obě poloviny dohromady s postupem viz. níže a novější verze s oboustranným potiskem.
Návod pro vlajky s oboustranným potiskem:
Po několika pokusech, jak zpevnit tkaninu před vystřižením, aby se netřepila a poté se dala vytvarovat jsem došel k velmi jednoduché metodě. Vlajky nastříkáme obyčejným lakem na vlasy nebo napustíme tekutý škrobem na prádlo tak, aby tkanina byla prosycená.
Po zaschnutí vlajky vystřihneme. U praporců a některých vlajek, kde potisk spodní strany přesahuje čelní stranu se řídíme čelní stranou.
Po vystřižení vlajku lehce navlhčíme vodou, dáme ji potřebný tvar zvlnění ve větru tak, že ji zatížíme mezi oblé předměty a necháme zaschnout.
Postup můžeme opakovat, dokud nejsme s tvarem vlajek spokojeni.
Vlajky pak připevníme k vlajkovému lanu nebo vlajkové žerdi.
Přeji spokojenost s výsledkem, ať vlajky krásně zdobí váš model!
Ponorové stupnice zobrazovaly hloubku ponoru lodi. Tak například, je-li hladina vody u značky XX, dno lodi je ponořeno do hloubky 20 stop.
V minulých stoletích se pro ponorové stupnice využívaly římské číslice. Číslice a mezera měly výšku jedené poloviny stopy. Dohromady výška číslice a výška mezery tím byla 1 stopa. To umožnilo určit ponor lodi s přesností na půl stopy. Sledování ponoru lodi bylo velmi důležité při nakládání zásob a zboží do lodi, aby byl veškerý materiál rovnoměrně rozložen, aby se loď třeba nenakláněla na jednu či druhou stranu. Aby nebyla moc zatížena příď nebo záď. Běžné však bylo i to, že loď měla konstrukčně stanovený vyšší ponor na zádi než na přídi.
Použítí obtisku – Ponorové stupnice jsou vyrobeny jako klasický obtisk. To znamená že to je tenká blána umístěná na papíře se speciálním podkladem. Pro přemístění obtisků na požadované místo je nutné tisk ponořit do vlažné vody. Musíte chvíli počkat. Obtisk se první zkroutí a potom znovu rozvine. V tom okamžiku je tenká blána obtisků připravená snadno klouzat po povrchu podkladu. Opatrně ji stáhněte třeba pomocí špičky špejle a navlhčeného štětce na určené místo, které jste si předem navlhčili. Dejte pozor, aby se vám blána obtisku neskrčila nebo dokonce neroztrhla. Z tohoto důvodu je na aršíku každá stupnice dvakrát. Poté pomocí špičky špejle a vlhkého štětce na zvlhčeném podkladu dopasujte obtisk na požadované místo. Pak si obtisk přidržte špejlí a vlhkým štětcem vytlačte z pod obtisku bubliny. A nakonec nechejte obtisk zaschnout.
Ponorové stupnice HiSModel jsou univerzální pro modely lodí Cutty Sark a Thermopylae 1:96 od Revellu, HMS Victory, Soleil Royal 1:100 od Helleru nebo jakákoliv loď v měřítku 1:100 z tohoto období. Proto si ze stupnic oddělte takový rozsah stupnice, který je potřebný pro danou loď. Níže jsou uvedeny některé příklady použití.
Pro modely lodí Cutty Sark a Thermopylae použijte stupnici v rozsahu čísel X až XXII. Čára ponoru je na přídi mezi číslicemi XX a XXI. Na zádi je čára ponoru s horní hranou číslice XX. Umístění ponorových stupnic můžete rovněž vidět na přiložených fotografiích skutečné lodi.
Ponor lodi HMS Victory je daleko větší vzhledem k mohutnosti lodi. Zde použijte stupnici v rozsahu čísel X až XXV. Čára ponoru je na přídi s horní hranou číslice XXII. Na zádi je čára ponoru s horní hranou číslice XXIII. A fotografie opět ukazují skutečné umístění ponorové stupnice na dané lodi.
USS Constitution je také velká loď. Její ponorová stupnice je na přídi v rozsahu čísel X až XXIV a čára ponoru je na úrovni číslice XXI. Na zádi je ponorová stupnice v rozsahu čísel X až XXV. Čára ponoru je na úrovni číslice XXIII. Opět skutečnou situaci ukazují fotografie.
Lodě CSS Alabama a USS Kearsarge od firmy Revell v měřítku 1:96 jsou svými rozměry velmi podobné. Zde je rozsah použitých ponorových stupnic VIII až XVIII, přičemž čára ponoru je na číslici XVI. Tyto údaje vychází z plánů lodi v knize CSS Alabama od Andrew Bowcocka.
Úvod
Plachetnice se nemůže obejít bez plachet. Plastové náhražky plachet ve stavebnicích uznávám jen, co by předloha pro skutečné plátěné plachty. Protože pro mnohé je problém plachty vyrobit, nabízím plátěné plachty výborné kvality šité na CNC šicím stroji. Při výrobě se snažím dbát na všechny technické detaily, jak byly plachty ušity, aby odpovídaly historické skutečnosti. Plachty je možné ušít i s potiskem. Zároveň je možno koupit plátno i samostatně.
Plachtovina, plátno, prošití – Batist - 100% bavlna, gramáž - 88 gms. Prošití je rovněž nití z 100% bavlny, nebo barevnými syntetickými nitěmi.
Než si plachty koupíte
Měřítko - Než si plachty koupíte, musíte brát na zřetel pro jaký model, v jakém měřítku plachty budou. Velkých měřítek od 1:xx až po 1:150 se dají koupit plachty ušité se všemi detaily, jako jsou zahnuté okraje, refovací pásy, boční a rohové, popřípadě další zesílení, podšití plachet. U měřítek nad 1:160 a více již doporučuji jen plachty vyšité na plátno, které dále upravíte.
Oplachtění lodi - Je vhodné si dopředu rozmyslet, zda dáte na model všechny plachty, či jen některé. Zde můžete vypustit závětrové, popřípadě stěhové plachty. A dále zda a které plachty budou skasané, nebo jen částečně skasané. Podle toho doporučuji koupit plachty standardně ušité, nebo zkrácené a opačně skosené plachty pro imitaci svinutých plachet, aby nevytvářely na ráhnu příliš velký balík.
Patinace a potisk - Plachty byly většinou používáním a hlavně vlivem impregnace zbarveny do špinavě béžova, šeda. Některé plachty byly ušity z barevných látek, hlavně u galér, šebek. A některé plachty mněly namalovány erby, kříže a podobně. I toto je vhodné při objednávce zohlednit.
Koupíte li plachty s potiskem, nelze použít na impregnaci laky na bázi acetonu, neboť by došlo k poškození tisku!
Příprava plachet
Typ plachet podle lodi - Plachty se svým vzhledem, konstrukcí ušití vzásadě dělily na dně hlavní skupiny podle oblasti původu lodi, na kontinentální a Anglické.
Příkladem vzhledu kontinentálních a Francouzských plachet jsou třeba plachty lodi L' Ambiteux. Popis Francouzských plachet rovněž najdete třeba v odborné literatuře, v knize The Seventy-Four Gun Ship vol.3
Podrobný popis anglických plachet najdete na webu Historic Naval shipa Associatio, konkrétně v části The Elements and Practice of Rigging and Seamanship/ Sail making. A konkrétní příklad takových plachet jsou plachty HMS Victory.
Než se plachty definitivně ocitnou na modelu, je nutná příprava jednotlivých plachet, viz následující kroky.
Barvení plachet - Plachty některých, zvláště Amerických lodí, jako například USS Constitution, jejich škunery a brigy, měly plachty ušité z bavlněné látky, která se používáním v slaném vzduchu, na slunci vybělila. Proto doporučuji nechat tyto plachty bílé. Většina ostatních plachet mněla béžovou barvu, popřípadě šedivou. Toto dosáhnete patinací v silném odvaru černého čaje, kávy, lihovém mořidlu či barvě na tkaniny. Čím déle je látka v roztoku, tím je tmavší. Proto přidávám k sadě plachet kus látky, aby jste mněli možnost provést si zkoušku.
Nevyplatilo se mi moření ve vývaru šlupek od cibule. Barva byla posléze taková starožlutá a ještě se mi tato barva zvýraznila do žluta, když jsem je vyztužil pro udržení tvaru Sidoluxem. Ale je možné, že jsem jen nemněl šlupky od cibule správně vysušené, nebo mladá cibule....
- Vysušené plachty vyžehlete, odstřihněte přebytečné nitky.
Dokončení plachty – Bolt rope, Reef rope, Bowlines
Příslušenství plachty – Obvod plachet byl zpevněn přišitým obvodovým lanem, Anglicky tzv. Bolt rope. Toto lano bylo přišito k zadní hraně plachty. Bylo ze dvou kusů, horní část Head rope a Bolt rope. V rozích lana vytvářely očnice – viz obr. Přes horní očnice Earings, byla plachta přichycena k ráhnu, za spodní očnice byly uchyceny napínací a kasací lana, otěže a halže. Po obvodu Bolt rope byly přichyceny očnice pro úvaz dalších lan manipulujících s plachtou. V refovacím pásu (Reef Band) byly uchyceny provazy (Reef points) pro podkasání – zkrácení velikosti plochy plachet.
Bolt rope – Průměr Bolt rope byla jako vše na lodi dána poměrem tloušťky lan k příslušným Shrouds (lana příslušných žebříků – úpon). Spodní plachty (Course) měly Bolt rope 3/4 průměru spodních úpon, košové plachty (Top sails) měly Bolt rope stejného průměru jako úpony. Ostatní plachty měly přiměřeně tenčí lana.
Než samotné lano k plachtě připevníte, můžete u velkých měřítek (1:xx až cca 1:100) připevnit k Bolt rope očnice (cringles), do nichž byly uvázány další ovládací lana. Natáhněte lano podél plachty, vyznačte si místa uchycení očnic, přičemž si nechte dostatečně přečnívat konce. Nesmíte zapomenout, že Bolt rope je po bocích a spodní části z jednoho kusu, proto doporučuji lepit očnice na lano a samotné lano k plachtě po jednotlivých stranách. Očnice udělejte ze stejného lana, a k samotnému Bolt rope jej připevněte buď přilepením gelovým sekundovým lepidlem, nebo konce očnic omotejte tenkou nití, jak je to znázorněno na následujícím obrázku.
Připevnění Bolt rope - Než začnete k plachtě připevňovat lano, zjistěte si, kam daná plachta patří, jak je natočena a kde má vrch a spodek a přední a zadní stranu. Každá plachta má na straně uchycení k ráhnu nebo stěhu širší zahnutí, pozor ne však zesílení dalším plátnem. Lano k plachtě můžete přišít, nebo přilepit pružným gelovým sekundovým lepidlem – většinou se pro toto spojení používá lepidlo. Pro snadnější práci si sevřete plachtu třeba do dlouhé samosvěrné pinzety nebo mezi dva nosníky tak, aby jen částečně vystupovala hrana plachty nad okraj. Naneste gelové sekundové lepidlo, k hraně plachty správně přiložte připravené lano a lehce přitiskněte k hraně plachty. Pro snadnější a rychlejší zaschnutí je vhodné lano lehce navlhčit, protože přítomná vlhkost urychluje schnutí sekundového lepidla. Po zaschnutí vytvořte na spodním rohu plachty očnici, nejlépe pomocí nějaké kulatiny (např. špejle), aby byla očnice na obou stranách stejná. Očnice v rozích omotejte nití (možnosti provedení v průběhu historie jsou zobrazeny na obrázku níže). Tímto způsobem postupujte na všech stranách plachty. Takto postupujeme na všech stranách plachty.
Reef points – Refovací provazy jsou provazy, jimiž byla plachta uvázána k ráhnu, když bylo potřeba zmenšit jejich plochu. Byly provlečeny v refovacím pásu, který zesiloval plachtu. U plachty byl uzel, aby se lano nemohlo posunout na jednu nebo druhou stranu. Reef points si vyrobíte z tenčího lana. Aby byly provazy stejně dlouhé, zastřihněte je po provlečení přes plachtu na stejnou délku.
Bowlines – Sloužili zjednodušeně řečeno k vytvarování bočního lemu plachty, aby plachta nezachytávala vítr zepředu. Opět se realizace lišila podle doby a místa vzniku lodi. Bowlines je vhodné k plachtě připevnit již v této fázi, nebo když je plachta na ráhnu, protože později na modelu už se to dělá daleko hůře.
Různé typy Bowlines:
Připevnění plachty k ráhnu
Ráhnové plachty – plachtu připevněte k ráhnu až v okamžiku, když je k němu uchycena další výstroj (kladky, popřípadě šlapnice). Opět dejte pozor, kde má plachta vrch a spodek, přední a zadní stranu. Připevnění plachty k ráhnu se postupem doby vyvíjelo, a je výstižně znázorněno na přiloženém obrázku.
Stěhové plachty – Plachty se zavěšovaly na stěh pomocí omotání lana, později byly na stěh připevněny pomocí objímek tzv. Hanks, které byly přišity k plachtě a navlečeny na stěh.
Vytvarování plachet
Jako poslední krok před připevněním ráhna s plachtou na stěžeň se musí plachtě dodat její tvar. Způsoby, jak plachtu vytvarovat, jsou různé. Někdo tvaruje plachtu podle plastových předloh, někdo podle láhve příslušného průměru. Já upevním hotovou plachtu do rámečku, rohy plachty uchytím takovým způsobem, jako by byla upevněna na lodi, viz obrázek.
Nejprve plachty důkladně vyžehlíme, aby byly rovné bez záhybů a skrabatělin. Plachty můžete natřít zvoleným vyztužovacím lakem (ideální je matný lak, já používám matný akrylátový Sidolux), nebo hodně zředěným Herkulesem. Lze použít i jiný vyztužovač, podle toho, jak to má každý vyzkoušené. Třeba klasický tekutý škrob na plátno. A na malé plachty stačí sprey na vlasy. Naředění impregnačního roztoku volíme tak, aby se dobře vsákl do plachty, po zaschnutí nevytvořil viditelnou vrstvu, ale zároveň byl pěkně vsáklý, a plachta byla tuhá a dobře držela tvar. Foukáním do plachty fénem vysušíte impregnaci a dostanete optimální tvar. V téhle chvíli (v průběhu zasychání) můžete naaranžovat různé záhyby v rozích nebo sklady, pokud je na plachtě chcete mít. Zvláště důležité je takto postupovat, když vytváříte skasanou nebo podkasanou plachtu. Při skasané plachtě ji celou sviňte a rovnou přivažte k ráhnu.
Takto připravenou plachtu upevněte na loď, na které již máte připraveno natažené lanoví. Já preferuji postup, kdy před zahájením montáže ráhen mám nainstalováno veškeré pevné lanoví a pohyblivé lanoví je připevněno k místu úvazu na lodi včetně dekoračních svitků lan.
Na obrázku níže můžete vidět správně připravené plachty k instalaci na model. Na dalších obrázcích jsou ukázány příklady hotových plachet připevněných na modelu.
Doufám, že vám tyto řádky pomůžou při tvorbě Vašich modelů. S případnými dotazy se na mne neváhejte obrátit. Budu-li moct, rád Vám pomůžu.
Přeji vám mnoho krásných modelů se skvělou takeláží!
Zdroj obrázků:
– kniha Historic Ship Models od Wolfram zu Mondfeld web - http://www.hnsa.org/
Vážení modeláři,
Tabulku - výpočet průměru lan a velikosti bloků: ZDE.
Jedním ze základních prvků dobrého modelu historických plachetnic jsou kladky pro takeláž lodi. Vyrobit kvalitní kladky, zvláště ve větším množství je poměrně obtížné. Proto naše společnost HiSModel vyrábí na CNC zařízení kladky špičkové kvality z ořechového dřeva. Vyrábíme široký sortiment kladek v mnoha rozměrech od 2 do 12 mm. Standardní kladky jednoduché, dvojité a trojité v rozměrech od 2 do 10 mm. Dále kladky Violínové, Kladkostrojové a srdcové v rozměrech od 4 do 12mm . Kladky Deadeyes jsou z produkce Amati. Tabulka rozměrů a označení kladek je níže. Stejně jako fotografie. Nezapomeňte že fotografie, zvláště malých kladek jsou mnohonásobně zvětšeny.
V současné chvíli vyrábíme kladky, které odpovídají tvarem a poměrem velikosti britskému standartu kolem přelomu 18 a 19. st. A připravujeme výrobu druhé sady kladek, které budou odpovídat kladkám kontinentálního standardu podle zdrojů ANCRE.
Nabízené kladky najdete ZDE.
Pro správný výběr kladek je důležité vědět, kde jaké a jak velké kladky je nutno použít.
Nejlépe je použít odborně připravené plány. Pokud tuto možnost nemáte a nejste jisti velikostí kladek, které pro svůj model potřebujete, použijte základní tabulku, kterou jsem připojil. Tabulka je zpracována podle informací a tabulky z knihy Historické modely lodí od Wolframa zu Mondfelda. Ze stran 272 a 308. Tabulku - výpočet průměru lan a velikosti bloků si můžete stáhnout ZDE. V této excelovské tabulce stačí zadat požadované měřítko modelu a skutečný průměr hlavního stožáru na hlavní palubě. Všechny ostatní rozměry lan a kladek se počítají na základě této tabulky.
Aby bylo pro vás použití kladek jednoduché, připravuji pro vás již hotové plány takeláží podle originálních podkladů. V těchto plánech jsou doporučené kladky zakresleny podle jednoznačných symbolů. Takto připravené plány pro jednotlivé modely najdete spolu s dalším příslušenstvím na mých stránkách ZDE. V mých plánech najdete zakreslenou velikost kladek. V tabulce zjistíme podle velikosti kladky příslušnou tloušťku lana.
Pokud máte další dotazy, napište na náš e-mail na stránce dole. Přeji vám krásné modely.
Každý vášnivý modelář touží potom, aby se vzhled jeho modelu co nejvíce blížil realitě. K tomu mohou dopomoci dřevěné – dýhové paluby, u kterých není nutné vzhled dřeva imitovat. Navíc jsou paluby vyznačeny v dýze tak, aby odpovídala zvyklostem konstrukce lodí v dané době. Provedení obvodového prkna tzv. "waterway". Kladení jednotlivých prken a jejich zakončení do waterway, především na přídi tzv. "hákováním" a zužování směrem k přídi i zádi. Vyznačení kolíků, kterými byla paluba přibita k palubníkům – trámům držící palubu tzv. "treenline". Poloha palubníků odpovídá přesně konstrukci dané lodi.
Použitím našich palub výrazně zvýšíte estetický vzhled svého modelu a zároveň se přiblížíte více k jeho skutečné podobě (jako předlohy palub byly použity konstrukční plány lodí).
Použitý material:
Paluby se vyrábí vypalováním CNC laserem na zakázkově vyrobený dýhový pás. Je použita jen velmi kvalitní, speciálně upravená dýha, která se pro zvýšení pevnosti lepí na filcový pás. Filcový pás výrobku zaručuje zvýšenou mechanické odolnost – vysokou pružnost a odolnost proti praskání. Zároveň disperzní filcový povrch usnadňuje lepení paluby na plastové díly modelu. Poté je dýha broušena a leštěna na celkovou tloušťku 0,3mm.
Samotná dýha je vybírána tak, aby její povrchový vzhled byl celistvý, s minimálním vzorem let. Proto je jako materiál použit světlý dub nebo buk – v těchto odstínech je možné paluby objednat.
Postup při lepení dýhové paluby:
Chcete-li použít dýhové paluby, je nutné s tím počítat téměř od začátku stavby modelu.
Upozornění: Přestože je dýha podlepena, je relativně křehká, proto s výrobky zacházejte obezřetně! Zvláště dejte pozor, aby při přípravě k nalepení nedošlo k prasknutí úzkých míst v palubě mezi palubními otvory, a poškození obvodu paluby. A v případě že k prasknutí dojde, podlepte prasklinu jemným papírem – ideálně hedvábným.
1) Příprava plastového podkladu:
Některé plastové paluby mají na povrchu mimo potřebných vystupujících částí (jako např. lodní poklopy a další imitace) třeba i svitky lan. U modelů Glorieux a Superbe firmy Heller jsou výklenky pro dělové koule. To vše je třeba skalpelem, nebo brusnými prostředky odstranit.
Zkontrolujeme světlost děr a otvorů sloužící k přilepení dalších dílů k palubě tak, aby byly průchozí pro daný plastový díl.
Je li paluba vícedílná, připasujeme všechny díly tak, aby přesně zapadaly k sobě. Je li to možné, díly slepte a srovnejte povrch přechodů jednotlivých částí. (viz obr. č. 2, 3, 4 a 5). Slepení palub ohromady doporučuji například u modelů USS Kearsarge, CSS Alabama, Cutty Sark a Thermopylae ...
2) Namalujte palubu podle svých představ - všechny plastové části paluby, které budou vidět po nalepení dýhové paluby. Jsou to, lodní mříže, palubní otvory a podobně. (viz obr. č. 6)
3) Vyřízněte palubu skalpelem z dýhového pásu. - Vyříznutí provádějte na pevné rovné podložce tak, aby se dýha během vyřezávání nekroutila! (viz obr. č. 7) Pokud po vyříznutí zůstanou na okraji paluby malé výstupky po spojích, odstraní se až po nalepení dřevěné paluby na plastovou.
4) Zkontrolujte, zda dýhová paluba přesně dosedne na plastový výlisek.
Je-li plastový podklad v celku, je kontrola jednoduchá, a dýhová paluba se nalepí na plastový podklad před instalací do modelu. Je-li plastová paluba vícedílná, jako např. spodní paluby Victory nebo USS Constitution, je nutno zkontrolovat nasazení dýhové paluby „na sucho“ dopředu.
Může se stát, že vlivem dilatace jak plastu, tak dýhy, vzniknou malé odlišnosti, a dýha nelze přesně nasadit na všechny palubní výstupky. V tom případě zbrousíte plastový díl, zvláště rohové části u paluby pilníkem, nebo dýhu upravíme skalpelem. (viz obr. č. 8)
V případě, že potřebujete upravit vnitřní otvory, můžete použít skalpel nebo pilník. Přesně vyměřte, o kolik je třeba dýhu upravit. Dýhu položte na pevnou podložku vhodnou pro řezání skalpelem. K místu řezu přiložte vodící lištu. Samotný řez proveďte postupným zářezem, oddělení udělejte až na 3-4 tah – tím zabráníte nechtěnému vybočení skalpelu z osy řezu. V případě, že chcete otvory obrousit pilníkem, použijte jemný plochý pilník. Dýhu položte na hranu stolu, broušeným místem co nejblíže k okraji. Seshora přitiskněte pevnou podložku opět co nejblíže místa broušení. Poté provádějte broušení podélnými tahy, nikoli přímo kolmo k materiálu.
Pokud nepasuje dýhová paluba po obvodu, provádíme úpravu až po přilepení!
5) Nástřik lakem:
Nastříkejte paluby matným, nebo pololesklým lakem, abyste se při lepení paluby neušpinili a aby přetékající lepidlo neudělalo fleky.
Další z možných povrchových úprav je moření dýhy, které se provádí před nástřikem laku. K moření použijte jedině lihové mořidlo, které se rychle odpařuje a zabrání zkroucení nebo popraskání dýhy. Mořidlo nanášejte v malém množství, ideálně jen pomocí navlhčené látky či houby.
6) Finální příprava před lepením:
Aby vám přebytečné lepidlo nevyteklo malými otvory v dýze a neudělalo fleky, zalepte je izolepou. Připravte si lepidlo v dostatečném množství a prostředky pro roztírání lepidla po ploše plastové paluby a utření přebytečného lepidla. Nachystejte si také váleček, nebo jiný prostředek pro finální dotlačení dýhy k plastovému podkladu. (viz obr. č. 9)
Připravte si pevnou rovnou lepící plochu a prostředky pro zatížení lepených palub – ideální je sevřít lepené vrstvy svěrkami mezi pevné podložky. V případě, že lepíte na plastové paluby, které jsou již zabudované v modelu, je vhodné použít na zatížení sypký materiál o větší hmotnosti v poddajných sáčcích.
7) Lepení:
Nejvhodnější lepidlo k lepení dýhových palub je dvousložkové epoxidové lepidlo. Dá se také použít lepidlo na plastové modely, které má vysokou viskozitu a lze snadno roztírat. Vhodné je například lepidlo Revell Contacta Liquid 39601 nebo TAMIYA Extra thin, a další. Běžný Pattex nebo Titebond.
Rozetřete lepidlo v tenké vrstvě po plastové palubě. Postupujte rychle, využijte štěteček a stěrku na roztírání. Lepidlo je nutné pečlivě rozetřít především kolem okrajů, vnitřních otvorů a v místech, kde se mají na palubu přilepit další součástky. Lepidlo naneste jen ve velmi tenké vrstvě!
Po přiložení dýhové paluby na plastový podklad s lepidlem řádně přitlačte pomocí válečku nebo jiného kluzkého materiálu. Přitlačení provádějte tahy po palubě od jejího středu k okrajům. Zase se soustřeďte především na místa kolem okrajů, vnitřních otvorů a míst, kde se mají nalepit na palubu další součástky. Přitom otírejte přebytečné lepidlo.
Slepené vrstvy můžete zatížit na rovné ploše, nebo sevřít svěrkami a nechat minimálně 24 hodin zaschnout.
8) Po zaschnutí vrstev - odstraňte jemným pilníkem přebytečné lepidlo z okrajů (viz obr. č. 10). Znovu provrtejte lepidlem zanesené otvory, přičemž vrtejte zásadně seshora, protože při vrtání zespodu by mohlo dojít k vyštípnutí dýhy.
9) Finální úprava:
Na finální úpravu použijte nátěr nebo nástřik krycím lakem. Doporučuji pololesklý lak, na kterém neulpívá prach tak jako na matném povrchu.
Přeji příjemnou zábavu a co nejlepší výsledek vašeho modelu.
Radek Beseda