Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Ponorové stupnice návod

Ponorové stupnice zobrazovaly hloubku ponoru lodi. Tak například, je-li hladina vody u značky XX, dno lodi je ponořeno do hloubky 20 stop.

V minulých stoletích se pro ponorové stupnice využívaly římské číslice. Číslice a mezera měly výšku jedené poloviny stopy. Dohromady výška číslice a výška mezery tím byla 1 stopa. To umožnilo určit ponor lodi s přesností na půl stopy. Sledování ponoru lodi bylo velmi důležité při nakládání zásob a zboží do lodi, aby byl veškerý materiál rovnoměrně rozložen, aby se loď třeba nenakláněla na jednu či druhou stranu. Aby nebyla moc zatížena příď nebo záď. Běžné však bylo i to, že loď měla konstrukčně stanovený vyšší ponor na zádi než na přídi.

Použítí obtisku – Ponorové stupnice jsou vyrobeny jako klasický obtisk.  To znamená že to je tenká blána umístěná na papíře se speciálním podkladem. Pro přemístění obtisků na požadované místo je nutné tisk ponořit do vlažné vody. Musíte chvíli počkat. Obtisk se první zkroutí a potom znovu rozvine. V tom okamžiku je tenká blána obtisků připravená snadno klouzat po povrchu podkladu. Opatrně ji stáhněte třeba pomocí špičky špejle a navlhčeného štětce na určené místo, které jste si předem navlhčili. Dejte pozor, aby se vám blána obtisku neskrčila nebo dokonce neroztrhla. Z tohoto důvodu je na aršíku každá stupnice dvakrát. Poté pomocí špičky špejle a vlhkého štětce na zvlhčeném podkladu dopasujte obtisk na požadované místo. Pak si obtisk přidržte špejlí a vlhkým štětcem vytlačte z pod obtisku bubliny. A nakonec nechejte obtisk zaschnout.

Ponorové stupnice HiSModel jsou univerzální pro modely lodí Cutty Sark a Thermopylae 1:96 od Revellu, HMS Victory, Soleil Royal 1:100 od Helleru nebo jakákoliv loď v měřítku 1:100 z tohoto období. Proto si ze stupnic oddělte takový rozsah stupnice, který je potřebný pro danou loď.  Níže jsou uvedeny některé příklady použití.

Pro modely lodí Cutty Sark a Thermopylae použijte stupnici v rozsahu čísel X až XXII.  Čára ponoru je na přídi mezi číslicemi XX a XXI. Na zádi je čára ponoru s horní hranou číslice XX. Umístění ponorových stupnic můžete rovněž vidět na přiložených fotografiích skutečné lodi.

Ponor lodi HMS Victory je daleko větší vzhledem k mohutnosti lodi. Zde použijte stupnici v rozsahu čísel X až XXV.  Čára ponoru je na přídi s horní hranou číslice XXII. Na zádi je čára ponoru s horní hranou číslice XXIII. A fotografie opět ukazují skutečné umístění ponorové stupnice na dané lodi.

USS Constitution je také velká loď. Její ponorová stupnice je na přídi v rozsahu čísel X až XXIV a čára ponoru je na úrovni číslice XXI.  Na zádi je ponorová stupnice v rozsahu čísel X až XXV.  Čára ponoru je na úrovni číslice XXIII. Opět skutečnou situaci ukazují fotografie.

Lodě CSS Alabama a USS Kearsarge od firmy Revell v měřítku 1:96 jsou svými rozměry velmi podobné.  Zde je rozsah použitých ponorových stupnic VIII až XVIII, přičemž čára ponoru je na číslici XVI. Tyto údaje vychází z plánů lodi v knize CSS Alabama od Andrew Bowcocka.