Kladky - jak používat a uvázat na lano

Návod na uvazování kladek na lano v PDF ke stažení ZDE

CNC vyráběné kladky mají z jedné strany malou stopku, která zůstává po odfrézování a nejde běžným finálním broušením v bubnu odstranit. Ruční ubroušení stopky tisíců kladek není v mých silách. Stopku lehce odbrousíte před uvazováním. Nebo můžete při uvazování kladku otočit tak, že stopka je na straně pod uzlíkem, kde se ztratí.
Kladky jsou vyráběny z dubového dřeva a je možno je mořit na libovolný odstín. K moření doporučuji lihové mořidlo. Kladky do něj ponoříme na 10 – 20 minut pak necháme okapat a nakonec uschnout na nesavém povrchu aby v místě styku z podložkou nevzniknul světlejší flek.

Lano na uvázání kladky musí být minimálně stejné tloušťky, jako lano, které bude vedené kladkou. Lano přilepíte sekundovým lepidlem. Na toto lepení je možno použít tzv. "pružné sekundové lepidlo", u něhož spoj i po zaschnutí zůstává pružný. Kladku si chyťte do upevněné pinzety (viz obr. č. 1) a přilepte lano nejprve z jednoho boku a po jeho zaschnutí k druhému boku. Při lepení buďto natřete boky kladek, nebo lano. Je třeba dbát na to, aby lano nebylo ztvrdlé lepidlem mimo kladku, aby se na něm daly dělat jednak uzly a aby kladka uvázaná na lanu na lodi přirozeně visela. Také je třeba dát si pozor, aby lano bylo kolem kladky přilepeno středem. Zvláště u velkých kladek je křivě nalepené lano kolem kladky více vidět. Je nutno říci, že i polepení sekundovým lepidlem je někdy ve výsledku vidět, nicméně to se dá odstranit přelakováním kladky, nejlépe matným lakem. Na nanášení vteřinového lepidla je dle mého názoru nejlepší použít vidličku z jehly. Lepené lano doporučuji lehce navlhčit. Vlhčí lano při styku se sekundovým lepidlem totiž rychleji zasychá. 

Další postup se odvíjí od velikosti  a šíři kladky. U malých kladek (velikosti 2-4 mm), 1 nebo 2 děrová, se uváže uzlík hned za kladkou. Viz foto.

Je li kladka široká, nechají se lana obepínající kladku pěkně vedle sebe. Pak cca 2-4 mm od kladky, podle šíře kladky, svážete obě lana tenčí nití dohromady a hned uzlík zalepíte sekundovým lepidlem a jeden konec odstřihnete. Druhý konec obtočíte kolem lan směrem ke kladce až těsně k ní. Vznikne takové zpevnění úvazu. Schéma realizace a příklady úvazů viz obrázky.

Vyhledávání

Zasílat novinky

Zde vložte svůj email...

Odhlášení z odběru novinek

Nejnakupovanější

Flag Toplist

Valid XHTML 1.1

 


Modely lodí

Příslušenství modelů lodí

Klasický modelářský e-shop

Pracovní postupy

Fotogalerie

Plány lodí

Obchodní podmínky

Platba a doprava

Registrace

Jak objednat

Můj účet

 

Radimír Beseda - HiSModel.com
B. Nikodéma 4476/15
708 00 Ostrava
Česká republika

IČO: 04581954
DIČ: CZ6207291640
       GB376133885

mobil: +420 736 643 287
          +420 725 383 023

email: message@HiSModel.com

web: www.HiSModel.com

Napiště nám zde

 

Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o. | Eshop řešení AiShop

Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Vyhledávání
Přihlášení
Nahoru

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Pro více informací klikněte zde. Používáním webu vyjadřujete souhlas.Souhlasím