Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Oseberg 1:25

Kód: 3BB7020
Značka: Billing Boats
5 990 Kč 4 950,40 Kč bez DPH
Skladem u dodavatele

Dřevěná stavebnice modelu lodi ke slepení.

Výrobce: Billing Boats

Měřítko:  1:25

Velikost:  86*41*25 cm (L*Š*V)

Popis a plány modelu, historie lodi, nabídka příslušenství a další informace v podrobném popisu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Popis: Vykopávky vedené na počátku 20. století norským archeologem Haakonem Sheteligem a jeho švédským kolegou Gabrielem Gustafsonem v pohřební mohyle u norského Osebergu odhalily trup vikinské lodi z 9. století. Plavidlo typu „karv“ s typickou klinkerovou obšívkou se vzájemně přesazenými plaňkami bylo zhotoveno převážně z dubu; příď a záď lodi zdobily nádherné vyřezávané pásy. Loď byla posléze vyzvednuta a zrestaurována – můžete ji navštívit v Muzeu vikinské lodi v Bygdøy poblíž norského Osla. Ve stejném městě se nalézá i Muzeum Kon-Tiki se sbírkami z expedic Thora Heyrdahla, Norské námořní muzeum a Muzeum lodi Fram proslavené polárními expedicemi Fridtjofa Nansena a Roalda Amundsena – to stojí za výlet na sever!

Původní zkoumání lodi a dvojí potopení postavené repliky se zdálo prokazovat, že šlo spíše o plavidlo určené k ceremoniálnímu pohřbení významného vikinského „činovníka“ – v tomto případě zřejmě královny Åsy, pohřbené roku 834 - nikoliv o loď schopnou plavby na širém moři. Použití nejmodernějších nedestruktivních metod zkoumání, jako je laserové skenování, ale v posledním desetiletí vedlo k odhalení, že při vyzdvižení trupu lodi a následné restauraci došlo ke zkrácení trupu, čímž se stěžeň dostal do nesprávné polohy a došlo i k nežádoucí změně geometrie trupu. Na základě těchto poznatků byla postavena a v roce 2012 na vodu spuštěna nová replika. Plavební zkoušky skončily naprostým úspěchem, loď si vedla výborně i na otevřeném moři a pod plachtou dosáhla rychlosti 10 uzlů. Oseberg je určen pro pokročilé lodní stavitele; je konstruován jako neplovoucí stolní maketa.

Oseberg má trup klasické dřevěné konstrukce z laserem vyřezávaných dílů s plaňkovanou obšívkou a palubou. Stavebnice obsahuje všechny dřevěné, plastové a kovové díly potřebné pro dokončení modelu, maketové příslušenství, plachtu atd.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: