Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Plachty plátěné návod

Úvod:

Plachetnice se nemůže obejít bez plachet. Plastové náhražky plachet ve stavebnicích uznávám jen, co by předloha pro skutečné plátěné plachty. Protože pro mnohé je problém plachty vyrobit, nabízím plátěné plachty výborné kvality šité na CNC šicím stroji. Při výrobě se snažím dbát na všechny technické detaily, jak byly plachty ušity, aby odpovídaly historické skutečnosti. Plachty je možné ušít i s potiskem. Zároveň je možno koupit plátno i samostatně.

Plachtovina, plátno, prošití – Batist - 100% bavlna, gramáž - 88 gms. Prošití je rovněž nití z 100% bavlny, nebo barevnými syntetickými nitěmi.  

Než si plachty koupíte:


Měřítko
- Než si plachty koupíte, musíte brát na zřetel pro jaký model, v jakém měřítku plachty budou. Velkých měřítek od 1:xx až po 1:150 se dají koupit plachty ušité se všemi detaily, jako jsou zahnuté okraje, refovací pásy, boční a rohové, popřípadě další zesílení, podšití plachet. U měřítek nad 1:160 a více již doporučuji jen plachty vyšité na plátno, které dále upravíte.

Oplachtění lodi - Je vhodné si dopředu rozmyslet, zda dáte na model všechny plachty, či jen některé. Zde můžete vypustit závětrové, popřípadě stěhové plachty. A dále zda a které plachty budou skasané, nebo jen částečně skasané. Podle toho doporučuji koupit plachty standardně ušité, nebo zkrácené a opačně skosené plachty pro imitaci svinutých plachet, aby nevytvářely na ráhnu příliš velký balík. 

Patinace a potisk - Plachty byly většinou používáním a hlavně vlivem impregnace zbarveny do špinavě béžova, šeda. Některé plachty byly ušity z barevných látek, hlavně u galér, šebek. A některé plachty mněly namalovány erby, kříže a podobně. I toto je vhodné při objednávce zohlednit.

Koupíte li plachty s potiskem, nelze použít na impregnaci laky na bázi acetonu, neboť by došlo k poškození tisku!

Příprava plachet

Typ plachet podle lodi - Plachty se svým vzhledem, konstrukcí ušití vzásadě dělily na dně hlavní skupiny podle oblasti původu lodi, na kontinentální a Anglické.

Příkladem vzhledu kontinentálních a Francouzských plachet  jsou třeba plachty lodi L' Ambiteux. Popis Francouzských plachet rovněž najdete třeba v odborné literatuře, v knize The Seventy-Four Gun Ship vol.3
Podrobný popis anglických plachet najdete na webu Historic Naval shipa Associatio, konkrétně v části The Elements and Practice of Rigging and SeamanshipSail making. A konkrétní příklad takových plachet jsou plachty HMS Victory.

Než se plachty definitivně ocitnou na modelu, je nutná příprava jednotlivých plachet, viz následující kroky.

Barvení plachet - Plachty některých, zvláště Amerických lodí, jako například USS Constitution, jejich škunery a brigy, měly plachty ušité z bavlněné látky, která se používáním v slaném vzduchu, na slunci vybělila. Proto doporučuji nechat tyto plachty bílé. Většina ostatních plachet mněla béžovou barvu, popřípadě šedivou. Toto dosáhnete patinací v silném odvaru černého čaje, kávy, lihovém mořidlu či barvě na tkaniny. Čím déle je látka v roztoku, tím je tmavší. Proto přidávám k sadě plachet kus látky, aby jste mněli možnost provést si zkoušku.

Nevyplatilo se mi moření ve vývaru šlupek od cibule. Barva byla  posléze taková starožlutá a ještě se mi tato barva zvýraznila do žluta, když jsem je vyztužil pro udržení tvaru Sidoluxem. Ale je možné, že jsem jen nemněl šlupky od cibule správně vysušené, nebo mladá cibule....
- Vysušené plachty vyžehlete, odstřihněte přebytečné nitky.​

Dokončení plachty – Bolt rope, Reef rope, Bowlines:

Příslušenství plachty – Obvod plachet byl zpevněn přišitým obvodovým lanem, Anglicky tzv. Bolt rope. Toto lano bylo přišito k zadní hraně plachty. Bylo ze dvou kusů, horní část Head rope a Bolt rope. V rozích lana vytvářely očnice – viz obr. Přes horní očnice Earings, byla plachta přichycena k ráhnu, za spodní očnice byly uchyceny napínací a kasací lana, otěže a halže. Po obvodu Bolt rope byly přichyceny očnice pro úvaz dalších lan manipulujících s plachtou. V refovacím pásu (Reef Band) byly uchyceny provazy (Reef points) pro podkasání – zkrácení velikosti plochy plachet.

Bolt rope – Průměr Bolt rope byla jako vše na lodi dána poměrem tloušťky lan k  příslušným Shrouds (lana příslušných žebříků – úpon). Spodní plachty (Course) měly Bolt rope 3/4 průměru spodních úpon, košové plachty (Top sails) měly Bolt rope stejného průměru jako úpony. Ostatní plachty měly přiměřeně tenčí lana.

Než samotné lano k plachtě připevníte, můžete u velkých měřítek (1:xx až cca 1:100) připevnit k Bolt rope očnice (cringles), do nichž byly uvázány další ovládací lana. Natáhněte lano podél plachty, vyznačte si místa uchycení očnic, přičemž si nechte dostatečně přečnívat konce. Nesmíte zapomenout, že Bolt rope je po bocích a spodní části z jednoho kusu, proto doporučuji lepit očnice na lano a samotné lano k plachtě po jednotlivých stranách. Očnice udělejte ze stejného lana, a k samotnému Bolt rope jej připevněte buď přilepením gelovým sekundovým lepidlem, nebo konce očnic omotejte tenkou nití, jak je to znázorněno na následujícím obrázku.

Připevnění Bolt rope - Než začnete k plachtě připevňovat lano, zjistěte si, kam daná plachta patří, jak je natočena a kde má vrch a spodek a přední a zadní stranu. Každá plachta má na straně uchycení k ráhnu nebo stěhu širší zahnutí, pozor ne však zesílení dalším plátnem. Lano k plachtě můžete přišít, nebo přilepit pružným gelovým sekundovým lepidlem – většinou se pro toto spojení používá lepidlo. Pro snadnější práci si sevřete plachtu třeba do dlouhé samosvěrné pinzety nebo mezi dva nosníky tak, aby jen částečně vystupovala hrana plachty nad okraj. Naneste gelové sekundové lepidlo, k hraně plachty správně přiložte připravené lano a lehce přitiskněte k hraně plachty. Pro snadnější a rychlejší zaschnutí je vhodné lano lehce navlhčit, protože přítomná vlhkost urychluje schnutí sekundového lepidla. Po zaschnutí vytvořte na spodním rohu plachty očnici, nejlépe pomocí nějaké kulatiny (např. špejle), aby byla očnice na obou stranách stejná. Očnice v rozích omotejte nití (možnosti provedení v průběhu historie jsou zobrazeny na obrázku níže). Tímto způsobem postupujte na všech stranách plachty. Takto postupujeme na všech stranách plachty.​

Reef points – Refovací provazy jsou provazy, jimiž byla plachta uvázána k ráhnu, když bylo potřeba zmenšit jejich plochu. Byly provlečeny v refovacím pásu, který zesiloval plachtu. U plachty byl uzel, aby se lano nemohlo posunout na jednu nebo druhou stranu. Reef points si vyrobíte z tenčího lana.  Aby byly provazy stejně dlouhé, zastřihněte je po provlečení přes plachtu na stejnou délku.

Bowlines – Sloužili zjednodušeně řečeno k vytvarování bočního lemu plachty, aby plachta nezachytávala vítr zepředu. Opět se realizace lišila podle doby a místa vzniku lodi. Bowlines je vhodné k plachtě připevnit již v této fázi, nebo když je plachta na ráhnu, protože později na modelu už se to dělá daleko hůře.         

Různé typy Bowlines:

Připevnění plachty k ráhnu: 

Ráhnové plachty – plachtu připevněte k ráhnu až v okamžiku, když je k němu uchycena další výstroj (kladky, popřípadě šlapnice). Opět dejte pozor, kde má plachta vrch a spodek, přední a zadní stranu. Připevnění plachty k ráhnu se postupem doby vyvíjelo, a je výstižně znázorněno na přiloženém obrázku.

Stěhové plachty – Plachty se zavěšovaly na stěh pomocí omotání lana, později byly na stěh připevněny pomocí objímek tzv. Hanks, které byly přišity k plachtě a navlečeny na stěh. 

Vytvarování plachet:

Jako poslední krok před připevněním ráhna s plachtou na stěžeň se musí plachtě dodat její tvar. Způsoby, jak plachtu vytvarovat, jsou různé. Někdo tvaruje plachtu podle plastových předloh, někdo podle láhve příslušného průměru. Já upevním hotovou plachtu do rámečku, rohy plachty uchytím takovým způsobem, jako by byla upevněna na lodi, viz obrázek.

Nejprve plachty důkladně vyžehlíme, aby byly rovné bez záhybů a skrabatělin. Plachty můžete natřít zvoleným vyztužovacím lakem (ideální je matný lak, já používám matný akrylátový Sidolux), nebo hodně zředěným Herkulesem. Lze použít i jiný vyztužovač, podle toho, jak to má každý vyzkoušené.  Třeba klasický tekutý škrob na plátno. A na malé plachty stačí sprey na vlasy. Naředění impregnačního roztoku volíme tak, aby se dobře vsákl do plachty, po zaschnutí nevytvořil viditelnou vrstvu, ale zároveň byl pěkně vsáklý, a plachta byla  tuhá a dobře držela tvar.  Foukáním do plachty fénem vysušíte impregnaci a dostanete optimální tvar. V téhle chvíli (v průběhu zasychání) můžete naaranžovat různé záhyby v rozích nebo sklady, pokud je na plachtě chcete mít. Zvláště důležité je takto postupovat, když vytváříte skasanou nebo podkasanou plachtu. Při skasané plachtě ji celou sviňte a rovnou přivažte k ráhnu. 

Takto připravenou plachtu upevněte na loď, na které již máte připraveno natažené lanoví. Já preferuji postup, kdy před zahájením montáže ráhen mám nainstalováno veškeré pevné lanoví a pohyblivé lanoví je připevněno k místu úvazu na lodi včetně dekoračních svitků lan.

Na obrázku níže můžete vidět správně připravené plachty k instalaci na model. Na dalších obrázcích jsou ukázány příklady hotových plachet připevněných na modelu.


Doufám, že vám tyto řádky pomůžou při tvorbě Vašich modelů.  S případnými dotazy se na mne neváhejte obrátit. Budu-li moct, rád Vám pomůžu.
Přeji vám mnoho krásných modelů se skvělou takeláží!

Zdroj obrázků: 
– kniha Historic Ship Models od Wolfram zu Mondfeld web
http://www.hnsa.org/