Ponorové stupnice

Manuál k ponorovým stupnicím v PDF ke stažení ZDE

Ponorové stupnice zobrazovaly hloubku ponoru lodi. Tak například, je-li hladina vody u značky XX, dno lodi je ponořeno do hloubky 20 stop.

V minulých stoletích se pro ponorové stupnice využívaly římské číslice. Číslice a mezera měly výšku jedené poloviny stopy. Dohromady výška číslice a výška mezery tím byla 1 stopa. To umožnilo určit ponor lodi s přesností na půl stopy. Sledování ponoru lodi bylo velmi důležité při nakládání zásob a zboží do lodi,  aby byl veškerý materiál rovnoměrně rozložen, aby se loď třeba nenakláněla na jednu či druhou stranu. Aby nebyla moc zatížena příď nebo záď. Běžné však bylo i to, že loď měla konstrukčně stanovený vyšší ponor na zádi než na přídi.

Ponorové stupnice HiSModel jsou univerzální pro modely lodí Cutty Sark a Thermopylae 1:96 od Revellu, HMS Victory, Soleil Royal 1:100 od Helleru nebo jakákoliv loď v měřítku 1:100 z tohoto období. Proto si ze stupnic oddělte takový rozsah stupnice, který je potřebný pro danou loď.  Níže jsou uvedeny některé příklady použití.

Pro  modely lodí Cutty Sark a Thermopylae použijte stupnici v rozsahu čísel X až XXII.  Čára ponoru je na přídi mezi číslicemi XX a XXI. Na zádi je čára ponotu s horní hranou číslice XX. Umístění ponorových stupnic můžete rovněž vidět na přiložených fotografiích skutečné lodi.

Ponor lodi HMS Victory je daleko větší vzhledem k mohutnosti lodi. Zde použijte stupnici v rozsahu čísel X až XXV.  Čára ponoru je na přídi s horní hranou číslice XXII. Na zádi je čára ponotu s horní hranou číslice XXIII. A fotografie opět ukazují skutečné umístění ponorové stupnice na dané lodi.

USS Constitution je také velká loď. Její ponorová stupnice je na přídi v rozsahu čísel X až XXIV a čára ponoru ja na úrovni číslice XXI.  Na zádi je ponorová stupnice v rozsahu čísel X až XXV.  Čára ponoru je na úrovni číslice XXIII. Opět skutečnou situaci ukazují fotografie.

Lodě CSS Alabama a USS Kearsarge od firmy Revell v měřítku 1:96 jsou svými rozměry velmi podobné.  Zde je rozsah použitých ponorových stupnic VIII až XVIII, přičemž čára ponoru je na číslici XVI. Tyto údaje vychází z plánů lodi v knize CSS Alabama od  Andrew Bowcocka.

Vyhledávání

Zasílat novinky

Zde vložte svůj email...

Odhlášení z odběru novinek

Nejnakupovanější

Flag Toplist

Valid XHTML 1.1

 

Modely lodí

Příslušenství modelů lodí

Klasický modelářský e-shop

Pracovní postupy

Fotogalerie

Plány lodí

Obchodní podmínky

Platba a doprava

Registrace

Jak objednat

Můj účet

 

Radimír Beseda - HiSModel.com
B. Nikodéma 4476/15
708 00 Ostrava
Česká republika

IČO: 04581954
DIČ: CZ6207291640

mobil: +420 736 643 287

email: message@HiSModel.com

web: www.HiSModel.com

Napiště nám zde

 

Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o. | Eshop řešení AiShop

Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Vyhledávání
Přihlášení
Nahoru