Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Classic Kit letadlo A04064 - Gloster Meteor F.8 (1:72)

Kód: 30-A04064
717,40 Kč 592,90 Kč bez DPH
Skladem u dodavatele (5 ks)
Model letadla ke slepení. Velikost: 1:72; 18,8 cm.Balení obsahuje: 111 dílků ke slepení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Model letadla ke slepení. Velikost: 1:72; 18,8 cm.Balení obsahuje: 111 dílků ke slepení.
c Informace o originálu a modelu:
Gloster Meteor byl prvním letounem s proudovým motorem, který se na konci druhé světové války objevil na obloze nad Evropou. Po válce se však musel rychle vyvíjet, aby udržel krok se zbytkem světa, protože proudový pohon se brzy stal pro frontové stíhačky standardem. To vedlo ke vzniku varianty F.8.

Na konci druhé světové války svět s úžasem sledoval, jak se na obloze nad Evropou objevují první letouny s proudovým pohonem, které byly schopny dosáhnout rychlosti o více než 160 km/h vyšší než nejmodernější stíhačky s pístovými motory. Je ovšem zajímavé, že vývoj proudového motoru začal již ve 30. letech 20. století, kdy inženýři ve Velké Británii i v Německu pátrali po nové generaci leteckého pohonu. A skutečně – první let letadla s proudovým motorem proběhl jen několik dní před vypuknutím druhé světové války, nicméně konflikt si vyžádal výrobu tisíců letadel poháněných stávající pístovou technologií, což výrazně zpomalilo pokrok v oblasti proudového pohonu. Ve Velké Británii vyrobil použitelný proudový motor geniální inženýr Frank Whittle, a když byla tato pohonná jednotka instalována do letounu Gloster E28/39 Pioneer pro jeho první let naplánovaný na 15. května 1941, stal se tento stroj prvním britským letounem, který kdy letěl s proudovým motorem – a poté mohl začít závod o výrobu prvního proudového stíhacího letounu pro Královské letectvo.

Společnost Gloster Aircraft Company připravovala svou novou dvoumotorovou proudovou stíhačku k letovým zkouškám za nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Ve dnech zkušebních letů byl navíc veškerý nepotřebný personál vykázán z letiště a místní policie uzavřela okolní silnice, aby se zvědavci nedozvěděli o tomto přísně střeženém leteckém tajemství. Pokud někdo tento podivný nový letoun ve vzduchu zahlédl, nepochybně se divil, kde má vrtule a proč vydává tak divný zvuk. V létě 1944 ale bylo tajemství definitivně prozrazeno, když 616. peruť ze základny RAF Manston oficiálně chystala svůj Gloster Meteor F.1 do války. Královské letectvo tak mělo svou první proudovou stíhačku, s níž začala nová éra britského letectví.

První britský proudový stíhací letoun měl ještě poměrně primitivní konstrukci a důvodem, proč dostal dva motory, byla skutečnost, že tyto rané tryskáče nebyly příliš výkonné a poměrně pomalu reagovaly na pilotovy požadavky, takže použití dvou motorů se zdálo být praktické. Výhled z kokpitu byl nicméně vynikající, protože pilotům nezakrývala výhled žádná vrtule, a jakmile se letoun rozletěl, měl k dispozici dostatek výkonu. Meteor procházel téměř nepřetržitým vývojem. Všechny dřívější modely Meteoru vycházely z prvního letounu, nicméně s příchodem varianty F.8 v roce 1950 dozrál Meteor ve skutečně výjimečný raný proudový letoun, který se dočkal služby nejen u RAF, ale i u několika dalších leteckých složek po celém světě. F.8 byl o něco delší než jeho předchůdci, měl vylepšené motory, větší palivovou kapacitu a katapultovací sedadlo. Aby se vyřešily některé problémy s nestabilitou, které se objevily během vývoje, dostal nový letoun také přepracovaný ocas, podle kterého jde tento pozdější model Meteoru poznat na první pohled.

Po pět let od zavedení Meteoru F.8 do ostré služby u britských perutí tvořil tento letoun páteř stíhacích obranných sil RAF – jednalo se v podstatě o proudový ekvivalent Spitfirů, které brázdily britské nebe během bitvy o Británii o pouhých deset let dříve.

Doporučené barvy (Humbrol):
-

Detaily modelu:
Měřítko: 1:72
Počet dílů: 111
Délka: 188 mm
Šířka: 158 mm
Výška: 55 mm
Obtížnost: 2
Body Flying Hours: 2

Doporučeno pro děti od 8 let.

Upozornění: Nebezpečí udušení! Výrobek obsahuje malé části. NEVHODNÉ PRO DĚTI DO 3 LET!

Doplňkové parametry

Kategorie: II. světová válka
Hmotnost: 0.24 kg
EAN: 5055286677069

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: