Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Classic Kit VINTAGE letadlo A02043V - Lockheed F-80C Shooting Star (1:72)

Kód: 30-A02043V
328,70 Kč 271,70 Kč bez DPH
Skladem u dodavatele (3 ks)
Model letadla ke slepení. Velikost: 1:72; 14,6 cm. Balení obsahuje: 51 dílků ke slepení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Model letadla ke slepení. Velikost: 1:72; 14,6 cm. Balení obsahuje: 51 dílků ke slepení.
c Informace o originálu a modelu:
Projekt, jehož vývoj původně stál na britském motoru Halford H.1 pocházejícím z prototypu de Havilland Vampire, probíhal v přísném utajení a tým ‚Skunk Works‘ vyrobil drak letounu za úctyhodných 143 dní. Uvádí se, že během druhé světové války uskutečnil tento proudový letoun dva operační lety, nejednalo se však o bojové mise a oba byly přísně utajované.

Vývoj letounu Shooting Star se do značné míry opíral o ranou technologii proudového pohonu dodanou Brity, protože Američané byli v této oblasti za Británií i Německem pozadu a příchod Messerschmittu Me 262 do řad Luftwaffe ukázal naléhavou potřebu vlastního schopného proudového stíhače. Projekt byl původně vyvíjen na základě britského motoru Halford H.1 převzatého z prototypu de Havilland Vampire a postupoval v nejpřísnějším utajení, přičemž tým "Skunk Works" vyrobil drak letadla za úctyhodných 143 dní. Shooting Star se během testování ukázal jako velmi slibný stroj a dosáhl rychlosti 805 km/h při vodorovném letu, což z něj udělalo první letoun s proudovým motorem v řadách USAAF, který hranice 500 mil za hodinu dosáhl.

Shooting Star vznikl příliš pozdě na to, aby se stihl zapojit do bojů během druhé světové války, ale stojí za zmínku, že dva předsériové kusy byly ještě za války poslány do Anglie na seznámení se s novým strojem a další dva putovaly do Itálie k 1. stíhací skupině v Lesině. Uvádí se, že během druhé světové války uskutečnil tento letoun dva operační lety, které však nebyly bojové, zato přísně utajované. F-80C se poté hojně využíval během korejské války, kde vybavil deset stíhacích/bombardovacích perutí USAAF a jednu průzkumnou jednotku, nicméně v té době již tento elegantní raný proudový letoun začínal na ostatní stroje ztrácet. Do ukončení výroby vzniklo celkově přes 1700 Shooting Starů všech variant.

Doporučené barvy (Humbrol):
-

Detaily modelu:
Měřítko: 1:72
Počet dílů: 55
Délka: 146 mm
Šířka: 164 mm
Výška:48mm
Obtížnost: 1
Body Flying Hours: 1

Doporučeno pro děti od 8 let.

Upozornění: Nebezpečí udušení! Výrobek obsahuje malé části. NEVHODNÉ PRO DĚTI DO 3 LET!

Doplňkové parametry

Kategorie: II. světová válka
Hmotnost: 0.12 kg
EAN: 5055286686689

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: