Vážení zákaznici – Cena pro zákazníky mimo EU - bez DPH, se zobrazí po přihlášení - nutná registrace.

Pamir 1:150

Kód: 052M/1 052M/2 Zvolte variantu
Značka: Heller
2 500 Kč 2 150 Kč od 2 150 Kč 2 066,10 Kč bez DPH 1 776,90 Kč bez DPH od 1 776,90 Kč bez DPH
Skladem (2 ks) Vyprodáno Zvolte variantu
Varianta

Plastový model ke slepení.
Jméno lodi: Pamir
Výrobce: Heller
Měřítko: 1:150
Velikost: 75x19x40 cm (d-š-v)
Počet dílů: 738
Popis a plány modelu, historie lodi, nabídka příslušenství a další informace v podrobném popisu.​

Detailní informace

Detailní popis produktu

Historie na Wikipedii ZDE

Historie lodi:
Bark Pamir jeden z posledních, který byl komerčně používaný po II. Svět. válce na dálkových plavbách kolem mysu Horn. Byl provozován německou námořní společností F. Laeisz. Technické problémy a nedostatek kvalifikovaného personálu byl nakonec i příčinou jeho zkázy. Ta nastala v hurikánu Carrie u Azorských ostrovů v r. 1957, kde se nakonec potopil. Po velké záchranné akci se podařilo z moře vytáhnout jen šest námořníků.
Čtyř stěžňový bark byl postaven v loděnicích Blohm & Voss v Hamburku. Stavba byla zahájena dne 29. července 1905. Měla ocelový trup a BRT nosnosti 3.020 (2.777 netto). Celková délka lodi byla 114.5 m, šířka asi 14 m a 7.25 m ponor. Tři stěžně o délce 51.2 m nad hlavní palubou a hlavní ráhno mělo šíři 28 m. Nesla celkem 3,800 m² plachet a dosahovala nejvyšší rychlosti 16 uzlů Mph (30 km / h). Její pravidelné cestovní rychlosti okolo 8-9 uzlů WS.
Byla pátá z deseti sesterských lodí uvedena do provozu 18. října 1905. Vozila do Německa dusičnatá hnojiva z Čile. I. Svět. válku přečkala v přístavu na Kanárských ostrovech a poté byla předána do Itálie jako válečná reparace. Italové se o ni však nedokázali postarat, a tak byla prodána zpět do Německa, aby vozila zase hnojiva a pak pro Finskou firmu pšenici z Austrálie.
Během II. sv. války byl chycen Novozélanďany jako kořist, plavil se hlavně do Ameriky, protože ho pro jeho rychlost nebyly japonské ponorky schopny potopit. Po válce se vrátil do Finska, kde se plavil znovu pro firmu Gustav Erixon až do smrti majitele firmy.
Poté již jeho provoz, stejně jako provoz lodi Passat nebyl ekonomický a lodě prodali do Německých Antverp, kde je výrazně modernizovali, včetně silného motoru.
Nyní se obě lodi plavili mezi Evropou a východním pobřežím Jižní Ameriky.
Provoz však byl opět neekonomický, navíc značně narůstaly technické potíže především s rezivěním lodi. Provozu nepomáhaly ani dotace.
To vše se podepsalo na špatném stavu lodi a rovněž byl povolán na loď nezkušený kapitán.
Dne 10. srpna 1957 plul Pamir z Buenos Aires do Hamburku s posádkou 86 mužů, z toho 52 kadetů. Její náklad činil 3.780 tun ječmene volně loženého v podpalubí. Loď se dostala do hurikánu Carrie, postupně se naklonila a nakonec potopila. Po náročné záchranné práci se podařilo zachránit v lehkém člunu jen 6 kadetů. Vyšetřovací komise zjistila značné množství nedostatků, přesto se hlavní příčinu potopení nepodařilo jednoznačně určit.

Stavebnice:
Přestože je stavebnice v měřítku 1:150 je model velmi velký – což vyplývá z délky lodi 114,5m. Dále přes toto měřítko je model velmi dobře a detailně zpracován, stejně tak je i dobrá kvalita vylisovaných dílů. Opět jen musím říct, že kvalita plánu lanoví by mohla být lepší, když je tak dobré ostatní zpracování.
Rozhodně tedy doporučuji tento model těm, kteří mají rádi krásné velké klipry a barky. Prostě plachetnice s velkou bílou stěnou plachet, zpod níž neční řady kanónů.

Máte zájem, aby se vaše modely přiblížili realitě?  Jenom u naší firmy HiSModel koupíte doplňkové příslušenství, které z plastového modelu udělá skutečnou repliku plachetnice.  Nabízíme dřevěné paluby, mosazná děla s lafetami, plátěné vlajky s potiskem, oboustranně tištěné plátěné vlajky, sady kladek a lan podle originálních plánů a další příslušenství.
Při nákupu stavebnice u firmy HiSModel získáte 5% slevu na veškeré příslušenství které si můžete koupit v průběhu stavby.

Doplňkové parametry

Kategorie: Plachetnice - katalog modelů
Měřítko 1: 150
Měřítko 1: 150

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: