Vlajky

Návod na použití plátěných vlajek v PDF ke stažení ZDE

Vlajky jsou vyráběny termosublimační metodou na syntetickou tkaninu Whisper.
POZOR! - na vlajky nesmí přijít laky, barvy a ředidla na bázi acetonu a syntetiky. Dojde k poškození – rozpuštění barvy a tím ke zničení výrobku!!

Vlajky jsou vytištěny tak, aby jejich vzhled a poměr rozměrů odpovídaly historickým skutečnostem, protože u všech admiralit existovaly předpisy o velikosti vlajek a bannerů. Většinu času velikost vlajek se vztahovala k velikosti lodi, obzvláště k jeho šířce.
Hlavní vlajka v plné velikosti měla obvykle stejnou délku jako šířka lodi. Tyto vlajky byly použity v oficiální situaci, bitvě a podobně. Pak byla další hlavní vlajka, která měla velikost 1/2 nebo 1/3 ….. hlavní vlajky. Tyto vlajky byly použity v další běžné situaci. Byly stanoveny předpisy, kdy použít vlajku dané velikosti.
Rovněž je velikost vlajek v prodávaných setech přizpůsobena velikosti dílů lodi z dané stavebnice. To platí hlavně pro vlajkové žerdi na vrcholu stožárů. Pak mám na vlajkách béžový pás imitující kus tkaniny ve kterém byly uchyceny vlajky k vlajkovému lanu nebo vlajkové žerdi.

Vlajky před použitím vyžehlete přes vlhkou tkaninu nebo lépe přes potravinářský pečící papír nízkou teplotou. Opět dlouhodobé působení vysoké teploty poškodí samotnou tkaninu a výtisk vlajky.
Vlajky jsou vytištěny dvěma způsoby starší verze jednostranně s nutností slepit obě poloviny dohromady s postupem viz. níže a novější verze s oboustranným potiskem.

 

Návod pro vlajky s oboustranným potiskem:
Po několika pokusech, jak zpevnit tkaninu před vystřižením, aby se netřepila a poté se dala vytvarovat jsem došel k velmi jednoduché metodě. Vlajky nastříkáme obyčejným lakem na vlasy nebo napustíme tekutý škrobem na prádlo tak, aby tkanina byla prosycená.

Po zaschnutí vlajky vystřihneme. U praporců a některých vlajek, kde potisk spodní strany přesahuje čelní stranu se řídíme čelní stranou.

Po vystřižení vlajku lehce navlhčíme vodou, dáme ji potřebný tvar zvlnění ve větru tak, že ji zatížíme mezi oblé předměty a necháme zaschnout.

Postup můžeme opakovat, dokud nejsme s tvarem vlajek spokojeni.

Vlajky pak připevníme k vlajkovému lanu nebo vlajkové žerdi.


Návod pro vlajky s jednostranným potiskem:
Vlajky si nahrubo s přesahem vystřihněte z aršíku.

Každou vlajku pečlivě složte, nejlépe na okně, aby se přesně překrývaly obě strany. Zafixujte si sklad vlajky přejetím přes hranu skladu. Je možné si složenou hranu zvýraznit - sklad přežehlete mírně teplou žehličkou přes vlhký hadr! Vyšší teplota může poškodit tisk prováběný termosublimační technologií. 


Natřete vlajku důkladně gelovým lepidlem na papír Kores, nebo jiným gelovým lepidlem, které látkou prosákne a umožní posouvat obě vrstvy i po jejich složení, kvůli korekci nepřesností. Na lepení se nehodí lepidlo Herkules a podobná disperzní lepidla, neboť použité plátno je nesmáčivé.

Opět obě poloviny přesně složte na sebe, vytlačte přebytečné lepidlo a bubliny.


Nechejte lepidlo mírně zaschnout a poté vystřihněte přesný tvar vlajky.

Nakonec dodejte vlajce potřebný tvar vlající vlajky ve větru a zafixujte si ho. Fixaci můžete provést například vložením vlajky mezi tužky, či jiné kulatiny. 


Na všechny kroky lepení máte čas. Lepidlo vyschne až za několik hodin – nicméně doporučuji nechat vlajku zaschnout až do druhého dne. Teprve po této době lepidlo zcela vyschne, vlajka ztvrdne a drží požadovaný tvar. Kdo chce, může do ohybu vlajky vložit tenký provázek pro úvaz vlajky.

Dlouhé vlajky (Pennant – praporec) jsou archu z technických důvodů rozděleny na dvě části umístěné vedle sebe. Tyto vlajky po hrubém vystřižení a natření lepidlem (viz pokyny výše) na sebe co nejpřesněji položte a slepte. Můžete také slepit vlajky na začátku sekundovým lepidlem, a tím vznikne stejná situace jako u složené vlajky. Vlajku po slepení vystřihněte podle šípovitého tvaru – druhá širší část, která je natisknuta jako široký pás, vám dává prostor pro malou nepřesnost při slepení. 

Přeji spokojenost s výsledkem, ať vlajky krásně zdobí váš model!

Vyhledávání

Zasílat novinky

Zde vložte svůj email...

Odhlášení z odběru novinek

Nejnakupovanější

Flag Toplist

Valid XHTML 1.1

 


Modely lodí

Příslušenství modelů lodí

Klasický modelářský e-shop

Pracovní postupy

Fotogalerie

Plány lodí

Obchodní podmínky

Platba a doprava

Registrace

Jak objednat

Můj účet

 

Radimír Beseda - HiSModel.com
B. Nikodéma 4476/15
708 00 Ostrava
Česká republika

IČO: 04581954
DIČ: CZ6207291640
       GB376133885

mobil: +420 736 643 287
          +420 725 383 023

email: message@HiSModel.com

web: www.HiSModel.com

Napiště nám zde

 

Tvorba webových stránek – AiVision, s.r.o. | Eshop řešení AiShop

Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Vyhledávání
Přihlášení
Nahoru

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Pro více informací klikněte zde. Používáním webu vyjadřujete souhlas.Souhlasím